Ryszard Ćwirlej w Bibliotece


RYSZARD ĆWIRLEJ W BIBLIOTECE
WARSZTATY LITERACKIE
Powieści kryminalne Ryszarda Ćwirleja
12 września 2018 r. Bibliotekę Miejską w Górze odwiedził Ryszard Ćwirlej autor doskonałych kryminałów.
Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jako dziennikarz w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. Do 2015 roku był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Krytycy uznali go za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał serial słuchowiskowy (75 odcinków) zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia. W 2015 roku jego powieść zatytułowana „Błyskawiczna wypłata” została nagrodzona Kryminalną Piłą jako najlepsza miejska powieść kryminalna 2014 roku. W 2018 roku został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru oraz otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru za powieść „Tylko umarli wiedzą”.
Ryszard Ćwirlej jest autorem cyklu kryminałów, których akcja rozgrywa się w dwudziestoleciu międzywojennym na terenie Wielkopolski. Jest on również autorem sagi milicyjnej, której akcja toczy się w rzeczywistości stanu wojennego i dogorywającego PRL-u także na ulicach Poznania.
Podczas warsztatów Ryszard Ćwirlej opowiadał o tym, jak pisać dobre kryminały, na czym się skupić podczas tworzenia a czego unikać. Pisarz w swoich książkach bardzo podkreśla więź bohaterów z regionem. Wplata elementy gwary wielkopolskiej, dlatego bohaterowie jego książek są bardziej autentyczni. O tym również opowiadał Czytelnikom, dzieląc się swoją ogromną wiedzą na temat zwyczajów wielkopolskich.
W czasie spotkania Ryszard Ćwirlej opowiedział czytelnikom, iż pisarzem kryminałów został z przypadku. Czekał bardzo długo na to, by ktoś napisał dobry kryminał, którego akcja rozgrywać się będzie w Poznaniu. Nie doczekawszy się, sam zabrał się do pracy! Autor opowiedział o pracy, jaką musi wykonać aby powstała dobra książka. Zdradził, że w ciągu roku jest w stanie wydać maksymalnie 2 pozycje.
Warsztaty literackie zorganizowano w ramach zadania „Kulturalna Góra. Literackie podróże”, na które uzyskano dofinansowanie z programu „Partnerstwo dla książki”. Partnerami Biblioteki w zadaniu są: Stowarzyszenie Młodzi Młodym i Górowski Uniwersytet trzeciego Wieku.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”








Popularne posty z tego bloga

ANKIETA BADAJĄCA PREFERENCJE CZYTELNICZE MIESZKAŃCÓW GMINY GÓRA

SPOTKANIE - PROMOCJA MONOGRAFII PT. "DZIEJE CUKROWNICTWA NA ZIEMI GÓROWSKIEJ"