Bogdan Rymanowski w bibliotece



Dnia 10 grudnia 2013 r. Biblioteka Miejska w Górze gościła Bogdana Rymanowskiego – znanego dziennikarza.
    Bogdan Rymanowski z wykształcenia jest prawnikiem, wykonuje zawód dziennikarza. Zaczynał w Radiu Kraków, później był reporterem, serwisantem i autorem audycji w Radiu RMF FM. W Radiu Plus rozmawiał „Twarzą w twarz” z politykami. Prowadził „Puls dnia” w TVP oraz „Kropkę nad i” w TVN. Był twórcą programu informacyjnego „Wydarzenia” w TV Puls. Od 2001 roku pracuje w telewizji TVN24. Był prowadzącym „Faktów” TVN, wieczornego „Magazynu 24 godziny” oraz „Rozmów Rymanowskiego”. Obecnie jest gospodarzem programów „Kawa na ławę” i „Jeden na jeden”. Autor książki „Ubek”, wspólnie z Pawłem Siennickim napisał książkę „Towarzystwo Lwa Rywina”.
   W spotkaniu uczestniczyła, reprezentująca Burmistrz Góry panią Irenę Krzyszkiewicz, Izabela Baranowska – Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu.
    Z Bogdanem Rymanowskim o zawodzie dziennikarza i o jego najnowszej książce „Ubek” rozmawiała Danuta Biernacka – Dyrektor Biblioteki Miejskiej.
      Dziennikarz zdradził kulisy pracy w telewizji, powiedział co oznacza dla niego bycie dziennikarzem oraz jakie cechy powinien mieć przedstawiciel tego zawodu. Bogdan Rymanowski mówił jak dobiera polityków, których zaprasza do programów „Kawa na ławę” i „Jeden na jeden”.
     W 2011 roku dziennikarz  został odznaczony medalem „Niezłomnym w słowie”, który zostaje nadany osobom, które  w latach 80 XX wieku, ryzykując represje, działały na rzecz wolności słowa w Polsce. W związku z tym, że za kilka dni przypada kolejna rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego, Bogdan Rymanowski mówił jak wspomina tamten okres.
    W kolejnej części spotkania Bogdan Rymanowski promował książkę „Ubek. Wina i Skrucha”, która przedstawia historię Janusza Molki – działacza opozycji, od 1983 tajnego współpracownika SB, a od 1984 roku do 1990 etatowego funkcjonariusza SB. O istnieniu takiej postaci dziennikarz dowiedział się z książki Sławomira Cenckiewicza „Oczami bezpieki”. Janusz Molka jest pierwszym funkcjonariuszem bezpieki, który odczuwa wstyd. Po latach łamie zmowę milczenia. Ze szczegółami opowiada o tym, jak SB kontrolowała opozycję, a swoje ofiary prosi o wybaczenie. Bogdan Rymanowski mówił o tym jak książka została przyjęta przez różne środowiska.
   Podczas spotkania był czas na pytania od publiczności. Uczestnicy zadawali pytania na temat pierwszej książki dziennikarza „Towarzystwo Lwa Rywina”, dużo pytań dotyczyło szczegółów pracy dziennikarskiej oraz polityków występujących w programie „Kawa na ławę”.
  Po spotkaniu Bogdan Rymanowski rozdawał autografy i pozował do zdjęć z przybyłymi.
   Spotkanie odniosło sukces, dziennikarz otrzymał gromkie brawa od publiczności.








Popularne posty z tego bloga

ANKIETA BADAJĄCA PREFERENCJE CZYTELNICZE MIESZKAŃCÓW GMINY GÓRA

SPOTKANIE - PROMOCJA MONOGRAFII PT. "DZIEJE CUKROWNICTWA NA ZIEMI GÓROWSKIEJ"