ESPERANTO



Dnia 06 listopada w Bibliotece Miejskiej w Górze odbyło się spotkanie poświęcone językowi esperanto. Organizatorami „Dnia Esperanto” byli: Klub Esperanto z Góry, Centrum Edukacji Międzykulturowej – Biuro Regionalne Wrocław oraz Biblioteka Miejska w Górze.

   Na początku spotkania Danuta Biernacka – Dyrektor Biblioteki przywitała zaproszonych gości, wśród których była reprezentująca Burmistrz Góry panią Irenę Krzyszkiewicz - Izabela Baranowska – Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu.

    Spotkanie zorganizowano aby przybliżyć mieszkańcom Góry idee przyświecające Esperanto. Uczestnicy wysłuchali wykładu Romana Dobrzyńskiego – znanego esperantysty oraz obejrzeli wystawę składającą się z dwóch części, pierwsza nosiła nazwę „Zamenhof w Warszawie. Esperanto w Górze” natomiast druga wystawa prezentowała historię i działalność górowskiego klubu.

   Jako pierwszy wystąpił z wykładem Roman Dobrzyński – dziennikarz, pisarz, podróżnik, esperantysta, honorowy członek Światowego Związku Esperantystów. W 2003 roku wydał książkę „Ulica Zamenhofa” będącą wywiadem z Ludwikiem Krzysztofem Zaleskim – Zamenhofem – wnukiem twórcy esperanto. O książce opowiedział podczas spotkania, dowiedzieliśmy się o tym, że została ona przetłumaczona na dziesięć języków. Podczas wykładu została zaprezentowana sylwetka Ludwika Zamenhofa. Roman Dobrzyński opowiadał o swojej działalności, mówił o licznych podróżach, wspomniał o okresie kiedy był wykładowcą języka esperanto na uczelni w Chinach oraz o tym jak w 1987 roku organizował jubileuszowy Światowy Kongres Esperanto w Warszawie. Wykład poprzedzony był krótkim filmem „Zamenhof w Warszawie. Muzeum Woli”, a na zakończenie prelekcji został wyświetlony film „Dr. Esperanto en Bialostoko”.

   Po wykładzie pani Małgorzata Komarnicka – Dyrektor Centrum Edukacji Międzykulturowej – Biuro Regionalne Wrocław opowiedziała o przygotowanej przez siebie wystawie „Zamenhof w Warszawie. Esperanto w Górze”.  Powiedziała kilka słów o języku esperanto między innymi to, że jest to prosty, neutralny język służący do międzynarodowej komunikacji.

   Lidia Nowak – esperantystka z Góry, przedstawiła historię Klubu Górowskiego oraz powiedziała czego dotyczy część wystawy przygotowana przez klubowiczów i bibliotekarzy.

   Po wystąpieniach nadszedł czas na zwiedzanie wystawy.

   Całe spotkanie można uznać za udane, być może jego efektem będzie to, że Klub Esperanto z Góry wzbogaci się o nowych członków. 














Popularne posty z tego bloga

ANKIETA BADAJĄCA PREFERENCJE CZYTELNICZE MIESZKAŃCÓW GMINY GÓRA

SPOTKANIE - PROMOCJA MONOGRAFII PT. "DZIEJE CUKROWNICTWA NA ZIEMI GÓROWSKIEJ"