NOC BIBLIOTEK 2017



3 czerwca odbyła się wieczorno-nocna impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży pod nazwą Noc Bibliotek. W akcji wzięło udział ponad 1300 bibliotek z całej Polski, w Górze – Biblioteka Pedagogiczna, Biblioteka Miejska i biblioteki szkolne Zespołu Szkół i Zespołu Szkół Ogólnokształcących. O ile w zeszłym roku w tej akcji w Górze mogli wziąć udział tylko uczniowie szkół podstawowych, teraz – gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych. W kategorii szkół podstawowych wystartowało dziesięć drużyn trzyosobowych (ZSPiP w Ślubowie, SP nr 1 i SP nr 3 w Górze, ZSPzOI w Glince, PSP w Wąsoszu, 4 drużyny z ZSPiP w Witoszycach oraz drużyna zgłoszona przez Bibliotekę Miejską); w kategorii gimnazjów – sześć drużyn trzyosobowych (G nr 1 i G nr 2 w Górze, dwie drużyny z Gimnazjum Dwujęzycznego w ZSO w Górze, SOSW w Wąsoszu i drużyna zgłoszona przez Bibliotekę Miejską); w sumie 16 drużyn.
Zawodnicy uczestniczyli w grze miejskiej osnutej wokół książek: „Klątwa dziewiątych urodzin” Marcina Szczygielskiego dla uczniów szkół podstawowych i „Projekt Breslau” Magdaleny Zarębskiej dla gimnazjalistów. Ponieważ obydwie powieści w różny sposób nawiązywały do przeszłości już to Warszawy, już to Wrocławia, więc górowską Noc Bibliotek nazwano „Powrót do przeszłości”. Gra polegała na tym, że uczestnicy wędrowali po Górze i w różnych miejscach, głównie w bibliotekach, rozwiązywali zadania. Dodatkowym zadaniem było sfotografowanie wybranych obiektów.
Uczniowie z podstawówek swój udział w grze rozpoczęli w Bibliotece Miejskiej od wysłuchania wystąpień Danuty Biernackiej – dyrektorki Biblioteki Miejskiej i Macieja Kostyka – nauczyciela języka polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących oraz opiekuna teatru szkolnego „Adamus”. Jego członkowie jako wolontariusze uczestniczyli w grze przebrani jako postacie z legend warszawskich, szczególną furorę wśród przypadkowych osób wzbudziła syrena. Ponadto organizację imprezy wspierały wolontariuszki z Zespołu Szkół w Górze, pomagając w grze w swojej szkole.
Pierwsze zadanie polegało na połączeniu kropek, które utworzyły herb Góry. Inne zadania to przejście dwóch labiryntów, dyktando, ułożenie puzzli, odgadnięcie szyfru cmentarnego, odpowiadanie na pytania w formule „Milionerów”. Bardzo przydatny okazał się program Learning Apps, np. do „Milionerów”. Wędrówka tych uczniów kończyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących.
Gimnazjaliści swą grę rozpoczęli w Powiatowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego. Tutaj Julita Kruszka i Mirosław Żłobiński, nauczyciele-bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej przywitali uczniów i ich opiekunów oraz wyjaśnili zasady gry. Pierwsze zadanie polegało na wygraniu „Milionerów” w pracowni informatycznej. Kto pierwszy wygrał, ten wyruszał w teren, potem następny i następny … Drużyny wyruszały w odstępach kilkuminutowych. Ponieważ przeszłość Wrocławia (i Góry) jest niemiecka i polska, w części zadań trzeba było się wykazać elementarną znajomością języka niemieckiego. Drużyny otrzymały listę obiektów do sfotografowania, część nazw była w języku niemieckim. Jedna z krzyżówek, którą należało rozwiązać, była w języku niemieckim. Na podstawie planów Góry – współczesnego i przedwojennego w języku niemieckim – trzeba było podać polskie i niemieckie nazwy ulic. Wędrówka gimnazjalistów po Górze kończyła się również w Zespole Szkół Ogólnokształcących.
Na zakończenie na terenach zielonych szkoły urządzono grilla i poczęstunek w postaci bułki i kiełbaski oraz ciastek i napojów. Było to możliwe dzięki wsparciu sponsorów, takich jak Handel Usługi Budownictwo Jan Mar Marcin Janik z Brzeżan, Auto-Centrum Góra Paweł Dąbrowski z Brzeżan, Czar-floor Konrad Czarny z Radosławia, W.P.U.H. „Dąbrowa” Wiktor Danielewski z Dąbrowy, Andrzej Banasiewicz Z.P.U. Melba z Chróściny, Centrum Polisa.pl Marcin Pawłowski z Witoszyc oraz Wacław Gierczak Piekarnia Wschowa.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w holu szkolnym. W kategorii szkół podstawowych najlepiej wypadła drużyna Biblioteki Miejskiej w Górze (Zuzanna Mycyk, Julia Tarczyło i Bartłomiej Tarczyło), drugie miejsce zajęła drużyna ze Ślubowa (Aleksandra Bielawska, Mariusz Benik i Adrian Janicki), trzecie – drużyna z SP nr 3 w Górze (Julia Kucharska, Julia Kozakowska i Mikołaj Adamski). Wśród gimnazjalistów wygrała drużyna Gimnazjum nr 1 w Górze (Jagoda Kroczyńska, Róża Łopusiewicz, Katarzyna Załupska), drugie miejsce – drużyna Biblioteki Miejskiej (Wiktoria Chrzanowska, Aleksandra Mrozowska i Anna Żmiejewska), trzecie miejsce – drużyna Gimnazjum nr 2 w Górze (Klaudia Wiśniewska, Izabela Szendzina i Ewa Zembroń). Nagrody wręczali Julita Kruszka, Danuta Biernacka, w imieniu Ireny Krzyszkiewicz Burmistrz Góry – Andrzej Rogala – Zastępca Burmistrz Góry i Mariusz Mycyk – przedstawiciel jednego ze sponsorów – Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oddział Zielona Góra. Inni fundatorzy nagród i upominków, bo każdy uczestnik takie dostał, to Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, PGNiG Oddział Zielona Góra, Nadleśnictwo Góra Śląska i Lokalna Grupa Działania „Ujście Baryczy”.
Górowska Noc Bibliotek nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania wielu osób – nauczycieli-bibliotekarzy, pracowników Biblioteki Miejskiej. Szczególnie mocno w organizację włączyły się Julita Kruszka i Ewa Walczak (z Biblioteki Pedagogicznej), Danuta Biernacka, Jolanta Mikłosz i Barbara Siekanowicz (z Biblioteki Miejskiej), Maciej Kostyk (z Zespołu Szkół Ogólnokształcących) wraz z aktorami teatru „Adamus”, Czesława Zabłocka (z biblioteki ZSPiP w Witoszycach).

autor tekstu M. Żłobiński



















Popularne posty z tego bloga

ANKIETA BADAJĄCA PREFERENCJE CZYTELNICZE MIESZKAŃCÓW GMINY GÓRA

SPOTKANIE - PROMOCJA MONOGRAFII PT. "DZIEJE CUKROWNICTWA NA ZIEMI GÓROWSKIEJ"