Spotkanie autorskie z Mirosławem Żłobińskim i Kamilem Kutnym



W czwartek, 31 marca 2016 r., w Bibliotece Miejskiej w Górze odbyło się spotkanie autorskie z regionalistami Kamilem Kutnym i Mirosławem Żłobińskim,  którzy promowali książkę „Powiat górowski w czasie II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych”.
  Kamil Kutny z zawodu i zamiłowania jest historykiem. W ubiegłym roku ukończył Uniwersytet Opolski, pisząc pracę magisterską na temat górowskiej Solidarności. W 2016 roku jego praca magisterska „Solidarność na Ziemi Górowskie” została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę magisterską dotyczącą regionu górowskiego.
    Mirosław Żłobiński od 1988 roku pracuje w Bibliotece Pedagogicznej w Górze, jego pasją jest historia Góry i powiatu górowskiego. Zainteresowanie swoje realizuje poprzez liczne projekty, jest jednym z redaktorów „Kwartalnika Górowskiego”, udziela się w Towarzystwie Miłośników Ziemi Górowskiej, współorganizuje konkurs dla młodzieży szkolnej „Góra i Ziemia Górowska – Moja Mała Ojczyzna”. W najbliższym czasie ukaże się jego książka na temat górowskich wodociągów.
     Na początku 2016 roku ukazała się książka „Powiat górowski w czasie II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych” autorstwa Kamila Kutnego i Mirosława Żłobińskiego. Wydawcami książki są Gmina Góra i Gmina Wąsosz. W spotkaniu prezentującym publikację uczestniczyła licznie zebrana publiczność, było wielu entuzjastów historii regionalnej, obecni byli: reprezentujący Burmistrza Góry Irenę Krzyszkieiwcz Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto, Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Jerzy Kubicki, Dyrektor PCDN i PPP w Górze Bernard Bazylewicz, Przewodniczący Komisji Kultury Oświaty i Spraw Socjalnych Mariusz Dziewic. Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto wręczył autorom książki upominki i listy gratulacyjne od Burmistrza Góry Ireny Krzyszkiewicz.
   Zakres chronologiczny książki „Powiat górowski w czasie II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych” sięga od lat II wojny światowej po powrót tzw. „Ziem Odzyskanych” w granice odrodzonego państwa polskiego i kształtowanie się władzy ludowej.  Książka składa się z pięciu rozdziałów, trzy pierwsze rozdziały poświęcone okresowi II wojny światowej napisał Kamil Kutny, kolejne dwa rozdziały autorstwa Mirosława Żłobińskiego opisują pierwsze lata powojenne.
    Jako pierwszy wystąpił Kamil Kutny, który przedstawił genezę powstania książki, mówił o Górze w czasie II wojny światowej oraz poinformował o dokumentach, dotyczących lat czterdziestych na ziemi górowskiej, znajdujących się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej. 
  Mirosława Żłobińskiego zabrał głos jako drugi  i mówił przede wszystkim o  osadnictwie w regionie górowskim po 1945 roku oraz o życiu politycznym w pierwszych latach powojennych. Wystąpienie osnuł wokół daty piątego maja 1945 roku. Wówczas z Trzebnicy przyjechała grupa Polaków z Augustem Herbstem na czele. Ich zadaniem było zorganizowanie polskiej administracji na terenie obwodu  IV (czyli obecnego powiatu górowskiego). Wśród przyjezdnych była kilkuosobowa grupa milicjantów, która miała zapewnić bezpieczeństwo osadnikom. Dzień wcześniej, czwartego maja, przybyła do góry trzyosobowa grupa z Leonem Lutostańskim na czele z zdaniem utworzenia Państwowego Urzędu Repatriacyjnego. Już następnego dnia – 5 maja, przybył pierwszy transport osadników z Prużany. Był to pierwszy transport ekspatriantów na Dolny Śląsk. Prawdopodobnie piątego maja  w powiecie górowskim rozpoczęła prace grupa operacyjna Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i Ministerstwa Przemysłu. Ich celem było zabezpieczenie zakładów przemysłowych.
       Pod koniec wykładu Pan Mirosław po raz pierwszy zaprezentował fotografię Aleksandra Zalewskiego -  pierwszego burmistrza Góry.
    Autorzy swoje wystąpienia wzbogacili o prezentacje multimedialne.
  Pragniemy podziękować Burmistrzowi Góry Irenie Krzyszkiewicz, dzięki której wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarz książki „Powiat górowski w czasie II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych”. Spotkanie cieszyło się dużym powodzeniem dlatego rozdano ponad sto książek. Do autorów ustawiła się długa kolejka osób chcących otrzymać pamiątkowe wpisy do książki.
    Apelujemy do wszystkich osób mających w swoich zbiorach dokumenty i fotografie związane z historią regionu o udostepnienie ich Bibliotece. Przekazane materiały skopiujemy, a oryginały zwrócimy właścicielom. Pamiątki historyczne po zdigitalizowaniu będziemy zamieszczać na stronie Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej (www.gora.archiwa.org).

































Popularne posty z tego bloga

ANKIETA BADAJĄCA PREFERENCJE CZYTELNICZE MIESZKAŃCÓW GMINY GÓRA

SPOTKANIE - PROMOCJA MONOGRAFII PT. "DZIEJE CUKROWNICTWA NA ZIEMI GÓROWSKIEJ"