Grzegorz Kiarszys w bibliotece



W piątkowy wieczór, 12 lutego w Bibliotece Miejskiej w Górze odbyło się spotkanie autorskie z dr Grzegorzem Kiarszysem – archeologiem, wykładowcą Uniwersytetu Szczecińskiego, który promował książkę „Trzy światy średniowiecza…”, przedstawiającą rezultaty badań nad średniowiecznymi grodziskami ziemi górowskiej.
   Grzegorz Kiarszys jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Górze, studiował na kierunku archeologia w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2010 roku obronił pracę doktorską pt. „Kulturowy charakter czasu i przestrzeni. Analiza średniowiecznego i wczesnorenesansowego elitarnego budownictwa mieszkalnego i obronnego w Irlandii”. Od października 2011 roku jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmował się realizacją projektu pt. "Osady obronne w krajobrazie kulturowym powiatu górowskiego", który był finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach priorytetu 5. W swoich badaniach wykorzystywał metody nieinwazyjne, źródła kartograficzne i historyczne oraz archiwalną dokumentację pochodzącą z badań archeologicznych. Efekty przeprowadzonych badań zaprezentował w wydanej pod koniec 2015 roku książce „Trzy światy średniowiecza”. Celem publikacji jest przedstawienie kulturotwórczej roli reliktów wczesnośredniowiecznych grodów pierścieniowatych i późnośredniowiecznych warownych siedzib rycerskich z obszaru powiatu górowskiego.
     Spotkanie prezentujące książkę „Trzy światy średniowiecza…” odbyło się pod hasłem „Grody, warownie rycerskie i demony. Ukryty wymiar średniowiecznych krajobrazów”.  W sali bibliotecznej, oprócz licznie zebranej publiczności i osób interesujących się historią regionu, obecni byli: reprezentujący Burmistrza Góry panią Irenę Krzyszkieiwcz Sekretarz Miasta i Gminy Góra pan Tadeusz Otto oraz Wicestarosta Górowski pan Paweł Niedźwiedź.
    Grzegorz Kiarszys podczas wykładu mówił o książce, a swoje wystąpienie wzbogacił o prezentację multimedialną. Wszystkie stanowiska archeologiczne przedstawione w książce znajdują się w granicach powiatu górowskiego.  Zakres chronologiczny przedstawionych stanowisk archeologicznych sięga od przełomu VIII/IX wieku aż po koniec XV wieku.  Rezultaty badań zaprezentowane w książce zostały uzyskane za pomocą nieinwazyjnych metod archeologicznych. Tytuł książki „Trzy światy średniowiecza” odnosi się do sposobu, w jaki uporządkowana została w pracy tematyka średniowiecznych warowni. Sklasyfikowano je według trzech głównych  systemów społeczno – politycznych: okres plemienny, czas państwa piastowskiego oraz późne średniowiecze. Wczesnośredniowieczne grodziska pierścieniowate z okresu plemiennego znajdują się w Bartodziejach, Chróścinie, Kruszyńcu, Lipowcu i Lubielu. Grodziska datowane na okres piastowski znajdują się w Lechitowie i Sądowlu. Późnośredniowieczne gródki stożkowe znajdują się w Bełczu Małym, Chróścinie, Łagiszynie, Naratowie, Ostrawie, Piotrowicach Małych, Polanowcu, Ryczeniu, Wierzowicach Wielkich i Żuchlowie. 
    Na zakończenie spotkania Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto, podziękował za interesujący wykład o historii regionu oraz wręczył Grzegorz Kiarszysowi upominki i „List gratulacyjny” od Burmistrza Góry pani Ireny Krzyszkiewicz.
   Po spotkaniu wiele osób ustawiło się po pamiątkowe autografy, wykład o średniowiecznych grodziskach z terenu powiatu górowskiego był sukcesem.
    Grzegorz Kiarszys przekazał nieodpłatnie książki bibliotekom z terenu powiatu górowskiego. Książkę warto przeczytać, jest dostępna dla czytelników w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Miejskiej w Górze. 
















Popularne posty z tego bloga

ANKIETA BADAJĄCA PREFERENCJE CZYTELNICZE MIESZKAŃCÓW GMINY GÓRA

SPOTKANIE - PROMOCJA MONOGRAFII PT. "DZIEJE CUKROWNICTWA NA ZIEMI GÓROWSKIEJ"